Żurawina - pochodzenie, właściwości i zastosowanie
- Strona główna
- Blog Herbavisu
- Żurawina - pochodzenie, właściwości i zastosowanie
Żurawina krzewy – pochodzenie
Żurawina wielkoowocowa stosowana była od wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Początkowo wykorzystywano ją przede wszystkim jako pożywienie, jako naturalny barwnik stosowany do farbowania tkanin, a także jako lekarstwo, co ma związek z niezwykłym składem tej rośliny. Indianie należący do plemienia Delawarów nazywali żurawinę „ibimi”, co w ich języku miało oznaczać „kwaśną jagodę”. Co ciekawe, ibimi w kulturze indiańskiej traktowane było także jako symbol przyjaźni oraz pokoju.
W Europie pierwsze wzmianki na temat żurawiny wielkoowocowej pojawiły się w 1620 roku, kiedy to europejscy koloniści zetknęli się z nią w USA podczas Święta Dziękczynienia. Od tego momentu żurawina stała się kluczowym elementem potraw w menu nowych mieszkańców Ameryki Północnej.
W Polsce spotykamy się najczęściej z dwiema głównymi odmianami żurawiny, takimi jak żurawina błotna (łac. Vaccinium oxycoccos) oraz żurawina drobnolistna (łac. Vaccinium microcarpon). Oba te gatunki porastają w dużej mierze tereny nizinne, znacznie rzadziej tereny górskie. W okresie kwitnienia z łatwością spotkamy je w borach bagiennych oraz na leśnych torfowiskach (wysokich oraz przejściowych) na terenie Pomorza, Pojezierza Mazurskiego, Podkarpacia, a także Lubelszczyzny.
Żurawina – uprawa
W Polsce pierwsze próby uprawy żurawiny rozpoczęto pod koniec lat 50. XX wieku za sprawą roślin sprowadzonych przez profesora Szczepana Pieniążka. Nie przyniosły one jednak oczekiwanych rezultatów, co zniechęciło krajowych producentów do podejmowania kolejnych prób upraw żurawiny. Powodem trudności w uprawie żurawiny w Polsce są specyficzne warunki glebowe, charakterystyczna lokalizacja oraz stosunkowo wysokie koszty założenia plantacji.
Jak i gdzie rośnie żurawina? Owoc żurawiny wymaga uprawy na glebach torfowych lub lekko mineralnych, a także takich o wysokim poziomie wód gruntowych i dobrym nasłonecznieniu. Warto pamiętać, że krzewinki żurawiny są bardzo wrażliwe na niedobór wody, w związku z czym wymagają stałego nawadniania przez cały rok. Co równie istotne, podłoże pod uprawę żurawiny musi wyróżniać niski odczyn, który powinien oscylować na poziomie 3-3,5 pH. Ze względu na fakt, że płożące pędy i kwiaty żurawiny są wrażliwe na przymrozki i mrozy, należy zapewnić jej odpowiednio wysoką temperaturę w okresie jesienno-zimowym.
Jako ciekawostka warto dodać, że koszt uprawy żurawiny w Polsce wynosi około 40-60 tysięcy złotych, a pierwsze zbiory możemy uzyskać dopiero po 3 latach od jej posadzenia. Tak wysokie kwoty stanowią wytłumaczenie faktu, że w Polsce znacznie większą popularnością cieszą się przetworzone owoce żurawiny w postaci soku, konfitury lub owoców suszonych niż te świeże, z których większość pochodzi z importu.
Czy żurawina jest zdrowa?
- składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, potas, selen, fosfor, jod i magnez;
- błonnika;
- luteiny i beta-kartotenu;
- związków bioaktywnych o działaniu przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym;
- kwasów organicznych, w tym m.in. kwasu cytrynowego, chininowego, jabłkowego, benzoesowego, galusowego, hipurowego i ursolowego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne;
- garbników;
- polifenoli i flawonoidów, takich jak m.in. antocyjany, flawonole, taniny, mirycetyna, peonidyna (odpowiedzialna za kolor czerwony żurawiny) i kwercetyna, która jest najobficiej występującym polifenolem przeciwutleniającym w żurawinie;
- proantocyjanidyn (PAC), których zawartość jest wyższa niż w innych owocach, takich jak maliny, truskawki lub czarne porzeczki.
Jak suszyć żurawinę?
Podobnie jak w przypadku innych owoców, suszenie żurawiny jest w stanie przedłużyć jej trwałość i pozwala na przechowywanie jej w warunkach domowych przez dłuższy czas. Sam proces suszenia polega na odparowaniu wody z owoców, która stanowi naturalne środowisko do możliwego rozwoju bakterii i wszelkich drobnoustrojów. Na początek należy dokładnie umyć żurawinę, a następnie osuszyć ją. Do wyboru mamy kilka opcji – suszenie w elektrycznych suszarkach lub specjalnych urządzeniach do suszenia, a także suszenie w zwykłym piekarniku.
Owoce żurawiny suszonej powinny być umieszczone równomiernie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie ustawiamy temperaturę piekarnika na 40-50 ºC i przechodzimy do jej suszenia. Co ważne, należy pamiętać, by podczas suszenia pozostawić lekko uchylone drzwiczki piekarnika, co zapewni lepszy obieg powietrza. Gotową żurawinę suszoną przechowujemy w pojemnikach lub zamykanych torebkach foliowych.
Żurawina – właściwości
O pozytywnych właściwościach innych roślin przevczytasz m.in. w artykule Dziurawiec – występowanie, właściwości i zastosowanie.
Co leczy żurawina? W medycynie ludowej żurawina stosowana jest głównie w przypadku przeziębienia, anginy, schorzeń reumatycznych, problemów z pęcherzem, żołądkiem, jelitami i trzustką, a także w leczeniu awitaminozy oraz przewlekłego zmęczenia. Ze względu na fakt, że żurawina rośnie głównie na wysokich torfowiskach, gromadzą się w niej w dużym stężeniu substancje zwane proantocyjanidynami, które mają za zadanie m.in. chronić wątrobę, obniżać poziom cukru we krwi, a także wspierać pracę mięśnia sercowego.
Żurawina a infekcje dróg moczowych
Żurawina ma natomiast za zadanie zmniejszać przyczepność bakterii do ścianek dróg moczowych i ograniczać ich ilość w moczu, co jest związane m.in. z obecnością proantocyjanidynów (PAC) oraz garbników. Co ważne, owoc żurawiny dostępny w formie różnego rodzaju preparatów jest w stanie także zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego u osób, które mają problem z całkowitym jego opróżnieniem, jak np. mężczyźni z przerostem prostaty, osoby po udarze lub z założonym cewnikiem.
Owoc żurawiny a choroby układu pokarmowego
Żurawina leśna a higiena jamy ustnej
Żurawina na układ krążenia
Co zrobić z żurawiny?
- kapsułki z żurawiną;
- przetwory z żurawiny, takie jak konfitura z żurawiny lub dżem z żurawiny;
- sok z żurawiny;
- nalewka z żurawiny;
- żurawina suszona.
Żurawina w ciąży
Ile żurawiny dziennie przyjmować?
Wiele osób zadaje również pytanie, ile jeść żurawiny na zapalenie pęcherza? Badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat wskazują, że bezpieczne dawki żurawiny wynoszą około 100-300 gramów świeżej żurawiny dziennie, chociaż jak wiadomo – nie każdemu będzie pasować cierpki smak owoców tej cennej rośliny. A ile pić dziennie soku z żurawiny? W tym przypadku eksperci podkreślają, że już od 60-150 ml 100% soku z żurawiny jest w stanie wywołać efekt prozdrowotny, pod warunkiem, że będziemy spożywać ten napój przez co najmniej 2 tygodnie.
Żurawina – przeciwwskazania
W żurawinie zawarte są także szczawiany, dlatego też należy pamiętać o tym, że przyjmowanie jej w zbyt dużych ilościach może przyczynić się do wystąpienia kamicy nerkowej, a także pogłębić objawy choroby u osób, które już się z nią zmagają. Dodatkowo, szczawiany zmniejszają wchłanialność wapnia, dlatego też ze spożywania żurawiny powinny zrezygnować także osoby cierpiące na niedobór jonów wapnia w organizmie. Zaleca się, by wstrzymać się ze spożywaniem owoców żurawiny przed badaniem moczu na zawartość hemoglobiny oraz glukozy, ponieważ zbyt duża zawartość kwasu askorbinowego mogłaby zafałszować wyniki.
Żurawina – gdzie kupić i ile kosztuje?
Gdzie kupić sok z żurawiny, a gdzie kapsułki lub dobrej jakości żurawinę suszoną? Najlepiej wybrać się w tym celu do apteki lub sprawdzonego sklepu ze zdrową żywnością, gdzie będziemy mieć pewność, że znajdziemy wyłącznie produkty wysokiej jakości, bazujące na surowcach fitoterapeutycznych. Z godnymi uwagi produktami coraz częściej spotkamy się także w sklepach internetowych, jednak w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dokonywać zakupu wyłącznie u tych sprzedawców, którzy specjalizują się w sprzedaży suplementów naturalnych i mają pozytywne opinie wśród klientów.
A ile zapłacimy za żurawinę w różnej postaci? W zależności od tego, po jaki preparat sięgniemy, jego cena może się nieco różnić. Dla przykładu, pół litra wysokogatunkowego, 100% soku z żurawiny to wydatek na poziomie kilkunastu złotych, chociaż spotkamy i takie, gdzie litr soku kosztuje już 20 złotych. Idąc dalej, cięta, suszona żurawina będzie kosztować kilkanaście złotych za 0,5 kg surowca, co nie jest wygórowaną kwotą, biorąc pod uwagę fakt, że taka ilość starczy nam na bardzo długi czas. Nieco droższe mogą okazać się herbatki z żurawiną – koszt 20 saszetek to około 5 zł, a w przypadku herbatek na bazie żurawiny z ekologicznych upraw to wydatek rzędu 12-15 złotych. Najwięcej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na przyjmowanie żurawiny w formie suplementu diety, gdzie najczęściej występuje ona w postaci tabletek. Tutaj musimy liczyć się z tym, że miesięczna kuracja będzie nas kosztować około 20 złotych.
Żurawina to niezwykle cenna roślina, która wykazuje działanie nie tylko profilaktyczne, ale i terapeutyczne. Jej ciekawy smak, bogaty skład chemiczny i niezbyt wygórowana cena to najlepsza zachęta do tego, by wprowadzić ją do naszego codziennego menu!