Koci pazur – pochodzenie, właściwości i zastosowanie
- Strona główna
- Blog Herbavisu
- Koci pazur – pochodzenie, właściwości i zastosowanie
Vilcacora – pochodzenie
Koci pazur to według wielu osób specyfik skuteczny na wszystkie choroby, jednak na początek warto zadać sobie pytanie: „vilcacora - co to jest i jak wygląda”? Najpopularniejszy rodzaj czepoty, Uncaria tomentosa (Willd) DC, przyjmuje postać dużego krzewu, który niejednokrotnie osiąga nawet 20 metrów wysokości. Charakteryzuje go czterokanciasta, zdrewniała łodyga, która jest pokryta prostymi kolcami o długości 2 cm, skierowanymi ku dołowi. Na uwagę zasługują także specyficzne, owalno-podłużne liście, wewnątrz których znajdziemy zielone blaszki. Boki liści są lekko żółtawe i pokryte przyjemnym w dotyku owłosieniem, mocno nasilonym w okolicy centralnej części ciemnego unerwienia.
Jako ciekawostka warto wspomnieć, że tubylcy są w stanie rozróżnić aż trzy różne formy tego gatunku, w zależności od zabarwienia kory – po jej przecięciu może mieć kolor biały, ciemnożółty lub ciemnoczerwony. Różnice te przekładają się na zawartość substancji czynnych w roślinie i jej właściwości terapeutyczne.
Uncaria guianensis (Aubl) Gmel. to drugi, równie popularny gatunek wilkakory, który różni się jedynie wyglądem kolców łodygowych. Są one wykrzywione w charakterystyczny kształt kociego pazura – stąd wzięła się nazwa rośliny. Drugą różnicą jest odmienny wygląd liści, które są błyszczące, pozbawione owłosienia, lekko eliptyczne i jasno unerwione. Oba gatunki czepoty puszystej nazywane są mianem „una de gato”, czyli według Peruwiańczyków są to rośliny „ciepłe”.
Koci pazur – związki czynne
Drugim ważnym składnikiem są pentacykliczne alkaloidy oksoindolowe (POA), które są nie tylko silnym antyoksydantem, ale także pobudzają rozwój fagocytów i pomagają w hamowaniu agregacji płytek krwi. Uważa się, że związek ten wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a wielu naukowców potwierdza, że może także blokować substancje zapalne, takie jak m.in. czynnik martwicy nowotworów-alfa (TNF-alfa).
Oprócz wskazanych substancji duży wpływ na nasze zdrowie mają liczne polifenole, flawonoidy, kwercetyny, katechiny, taniny oraz substancje śluzowe. Jak wiadomo, związki te pozytywnie wpływają na proces oczyszczania przewodu pokarmowego, a także mogą wspomóc leczenie stanów zapalnych śluzówki jelit, uchyłków, hemoroidów, choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy.
Badania nad rozpoznaniem dokładnej budowy chemicznej kociego pazura wciąż trwają. Według najnowszych doniesień roślina ta może być także źródłem cennych glikozydów kwasu kwinowikowego, triterpenów i pochodnych estrów (m.in. kampesterolu, ß-sitosterolu oraz stigmasterolu), a także kwasu ursolowego i oleinowego.
Koci pazur: właściwości lecznicze
Koci pazur – właściwości lecznicze wg medycyny tradycyjnej
Amazońscy Indianie wierzyli, że to niezwykle cenne pnącze jest w stanie wydłużyć ich życie, a regularne spożywanie naparu z kory kociego pazura pomoże im uchronić się przed różnego rodzaju chorobami, zlikwidować bóle całego ciała i oczyścić organizm.
Vilcacora – działanie immunostymulujące
Czepota puszysta – właściwości przeciwzapalne
Vilcacora - właściwości przeciwutleniające
Wilkakora koci pazur – działanie adaptogenne
Koci pazur vilcacora – działanie ochronne na skórę
Vilcacora: zastosowanie
Koci pazur – herbata
Koci pazur – suplement diety
Ze względu na śladową ilość związków toksycznych suplementy diety z kocim pazurem są w pełni bezpieczne dla naszego układu pokarmowego. Ich naturalny skład pomaga chronić organizm przed wieloma schorzeniami, m.in. opryszczką, grzybami, wirusami i bakteriami, alergiami siennymi i skórnymi, bezsennością, nagłymi kurczami mięśnia, osłabieniem organizmu oraz przeziębieniami.
Koci pazur: dawkowanie
W przypadku mielonej vilcacory przyjmuje się stosowanie 1 g (około pół łyżeczki) proszku, który zalewamy niewielką ilością gorącej wody. Po wystudzeniu wypijamy cały napar (łącznie z proszkiem). Tego typu miksturę możemy przyjmować nawet trzy razy dziennie.
Chcąc przyjmować suplement diety w postaci kapsułek z kocim pazurem, możemy spożywać jedną kapsułkę trzy razy dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą kurację z vilcacorą warto zażywać 2-3 kapsułki trzy razy dziennie, około pół godziny przed posiłkiem i popić 1 szklanką wody.
Nieco odmienne dawkowanie dotyczy osób, które zmagają się z poważnymi stanami chorobowymi, m.in. nowotworami. Wówczas wymagane jest zwiększenie dawkowania co tydzień o jedną kapsułkę, aż do momentu, w którym będziemy przyjmować 5-7 kapsułek od 3 do 5 razy dziennie. Ważną kwestią jest tu jednak skrupulatne obserwowanie naszego organizmu i sprawdzanie, jak sobie radzi z przyjmowaniem tak dużych dawek preparatu.
Pamiętajmy, że w przypadku każdej kuracji leczniczej kocim pazurem powinna ona wynosić kilka miesięcy, a w tym czasie należy zadbać o zachowanie tygodniowych przerw pomiędzy kolejnymi opakowaniami.
Vilcacora: przeciwwskazania
Ze względu na zmniejszenie agregacji płytek krwi i obniżenie krzepliwości krwi należy uważać, aby preparatów z kocim pazurem nie przyjmować w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi. Co więcej, nie jest on zalecany osobom zmagającym się z cukrzycą insulinozależną oraz regularnie zażywającym insulinę lub leki hormonalne. Kolejną grupą osób, które nie powinny suplementować kociego pazura, są pacjenci zmagający się z chorobami autoimmunologicznymi, w tym m.in. toczniem lub stwardnieniem rozsianym.
Przeciwwskazaniem do stosowania kociego pazura jest także stan po transplantacji organów wewnętrznych lub szpiku kostnego, a także tendencja do obniżonego ciśnienia krwi. Ze względu na zawartość taniny z preparatów z vilcacorą powinny zrezygnować także osoby cierpiące na niewydolność nerek lub żołądka. Ze względu na brak dostatecznych informacji wilkakora nie powinna być podawana dzieciom do trzeciego roku życia.
Koci pazur: skutki uboczne
Wilkakora koci pazur – gdzie kupić?
Wilkakora koci pazur – cena
Dużą popularnością cieszą się suplementy diety z kocim pazurem w postaci kapsułek, których cena wynosi około 30 zł za opakowanie zawierające 100 sztuk. Warto wspomnieć, że w sprzedaży są dostępne również droższe specyfiki, których cena przekracza niejednokrotnie 200 zł – wówczas możemy spodziewać się większego stężenia vilcacory w produkcie. Bez względu na to, na jaką formę się zdecydujemy, pamiętajmy, by każdy preparat przyjmować zawsze zgodnie z jego przeznaczeniem, co da nam pewność, że będzie on bezpieczny dla naszego organizmu.
Koci pazur: opinie
Koci pazur to zioło znane i stosowane w medycynie ludowej od tysięcy lat. W medycynie konwencjonalnej istnieje od stosunkowo niedawna, jednak z roku na rok zyskuje coraz większe grono swoich zwolenników. Jak wiadomo, jest to preparat w 100% naturalny, w związku z czym na spodziewane efekty musimy poczekać dłuższy czas, pamiętając o regularnym stosowaniu specyfiku, a także zachowaniu dobrze zbilansowanej diety. Nie zmienia to jednak faktu, że wiążemy z nim duże nadzieje w kwestii leczenia wielu schorzeń.
Zachęcające są dla nas pozytywne opinie osób, które twierdzą, że vilcacora pomogła im nie tylko w zwiększeniu odporności organizmu, ale także wykazała dobroczynny wpływ na poprawę pracy układu pokarmowego. Większość osób, które zdecydowały się na regularne stosowanie wywaru z ciętego kociego pazura, uważa, że pomógł im poprawić krążenie krwi, a także walce z depresją lub alergią. Po dłuższym okresie suplementacji zgodnie potwierdzają, że czepota puszysta to obecnie niezbędny element ich codziennej diety.
Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów: Stawianie baniek: starożytna metoda, sprawdzająca się dzisiaj.