Ziołowe skarby dla mózgu – odkryj moc Brahmi, Gotu kola i Ginkgo biloba
- Strona główna
- Blog Herbavisu
- Ziołowe skarby dla mózgu – odkryj moc Brahmi, Gotu kola i Ginkgo biloba
Za co jest odpowiedzialny nasz mózg?
Mówi się, że ludzki mózg jest jak profesjonalne centrum dowodzenia, które jest w stanie zarządzać praktycznie wszystkimi funkcjami organizmu. Składa się on z miliardów neuronów (komórek nerwowych), które połączone są ze sobą specjalnymi wypustkami. Neurony komunikują ze sobą i współdziałają za sprawą synaps, pomiędzy którymi przeskakują impulsy elektryczne. To właśnie ten mechanizm stanowi najprostsze wytłumaczenie tego, jak działa mózg człowieka.
Za jakie funkcje odpowiada mózg? Oto najważniejsze z nich:
● regulacja czynności fizjologicznych, takich jak zaspokojenie głodu, pragnienia, snu, oddychania, potrzeby seksualnej i utrzymania stałej temperatury ciała;
● odbiór wrażeń zmysłowych;
● funkcje poznawcze, do których zalicza się pamięć, inteligencję, emocje oraz potencjał twórczy.
Niestety, jak podkreślają neurobiolodzy, w ciągu całego swojego życia wykorzystujemy zaledwie 30% potencjału naszego mózgu. Dobra informacja jest natomiast taka, że każdy z nas jest w stanie odmienić tę tendencję i w pełni korzystać z możliwości, jakie daje nam ta skomplikowana maszyna, jaką jest mózg. Zanim jednak pokażemy, co może pomóc naszemu mózgowi, warto w kilku słowach opowiedzieć o tym, co zdecydowanie nie sprzyja jakości funkcji poznawczych w naszym organizmu.
Czego nie lubi nasz mózg?
Czasy cyfrowej rewolucji, w jakich przyszło nam dzisiaj żyć, w znacznym stopniu wpływają na rosnącą popularność wszelkiego rodzaju aktywności, które prowadzą do zaniku połączeń między neuronami i nagromadzenia uszkodzeń mitochondriów. Warto tu zaznaczyć, że w procesie starzenia mitochondria są kluczowe dla postępujących zaburzeń poznawczych w chorobach neurodegeneracyjnych. Wśród takich aktywności wymienić należy przede wszystkim niezdrowe nawyki, które niszczą naszą sprawność umysłową:
● przewlekły stres - może mieć negatywny wpływ na osłonki mielinowe, które są izolatorami włókien nerwowych i przyspieszają przewodzenie impulsów. Rezultatem może być zaburzona praca mózgu i trudności w przetwarzaniu informacji;
●nadużywanie alkoholu – alkohol jest jednym z głównych czynników, które w krótkim czasie zaburzają funkcjonowania neuroprzekaźników, odpowiedzialnych m.in. za percepcję i kontrolę emocji. W dłuższej perspektywie alkohol może przyczynić się też do rozwoju demencji i osłabionej pamięci;
● palenie papierosów – długotrwałe wdychanie dymu papierosowego i zawartej w nim nikotyny powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze mózgu. Jak wskazują badania, w korze mózgowej palaczy diagnozuje się więcej cienkich obszarów, co wynika z kolei z mniejszej ilości komórek nerwowych;
● zbyt krótki sen – niedobór snu może obniżyć naszą sprawność intelektualną, a także wpłynąć na zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i ze skupieniem;
● niezdrowa dieta – zdecydowanie najwięcej zła wyrządzają naszemu mózgowi tłuszcze trans, które występują m.in. w fast foodach, chipsach, ciastkach i margarynach. Jak wskazują badania, tłuszcze te mogą pogarszać pamięć i koncentrację, a także zwiększać ryzyko wystąpienia depresji;
● świadome unikanie aktywności fizycznej – prowadzenie wyłącznie siedzącego trybu życia niesie za sobą szereg negatywnych skutków, takich jak spadek wydolności, upośledzona praca narządów wewnętrznych, a także niepokojące zmiany w układzie nerwowym;
● tzw. rozleniwienie intelektualne – problemy z zapamiętywaniem ważnych informacji, zaburzenia koncentracji, kłopoty z szybkim kojarzeniem to zaledwie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o konsekwencje spowodowane narażeniem naszego mózgu na rozleniwienie;
● nadużywanie nowoczesnych technologii – istnieją badania pokazujące, że nastolatkowie, którzy nie są w stanie oderwać się od komputera, smartfona i innych urządzeń cyfrowych, mają zmniejszoną objętość niektórych obszarów mózgu, a także widoczne zmiany w istocie białej, tworzonej przez wypustki nerwowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, to właśnie wypustki są odpowiedzialne za sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu.
Sudoku, krzyżówki, czytanie książek, czyli o tym, jak trenować mózg
Mózg człowieka składa się z dwóch półkul, działających niezależnie od siebie w zakresie pewnych funkcji i współpracujących w przypadku innych. Jeżeli mocniej eksploatowana jest półkula prawa, wówczas większy nacisk kładziony jest na zdolności artystyczne i talenty humanistyczne. Przewaga półkuli lewej wpływa z kolei na umysł ścisły i postrzeganie świata w oparciu o logikę i emocje. Co ważne, lewa półkula jest odpowiedzialna również za analizę, cyfry i porządek, natomiast prawa za operowanie barwami, obrazami i marzenia.
W procesie rozwoju mózg może „nauczyć się” lepszej współpracy wyłącznie z jedną półkulą mózgu, co niestety będzie miało swoje konsekwencje w dorosłym życiu. Z tego powodu nie powinniśmy zaniedbywać czynności, które zwiększają zaangażowanie obu półkul mózgu oraz wspierają jego neuroplastyczność. Jak zatem trenować mózg? Istnieje na to wiele metod.
W procesie rozwoju mózg może „nauczyć się” lepszej współpracy wyłącznie z jedną półkulą mózgu, co niestety będzie miało swoje konsekwencje w dorosłym życiu. Z tego powodu nie powinniśmy zaniedbywać czynności, które zwiększają zaangażowanie obu półkul mózgu oraz wspierają jego neuroplastyczność. Jak zatem trenować mózg? Istnieje na to wiele metod.
Ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie mózgu
Chociaż mało się o tym mówi, to musimy pamiętać, że trening mózgu jest równie ważny co trening całego ciała. Odpowiednio dobrane aktywności mogą usprawnić proces zapamiętywania, poprawić koncentrację, a do tego utrzymać wysoki poziom sprawności umysłowej. Wśród takich ćwiczeń wymienić można m.in.:
- czytanie książek;
- układanie puzzli;
- rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek;
- uczenie się wierszy na pamięć.
Sen wiernym sprzymierzeńcem naszego mózgu
Sen jest kluczowy dla prawidłowej regeneracji całego organizmu, w tym również mózgu. Podczas snu dochodzi do naprawy uszkodzonych komórek nerwowych i porządkowania w mózgu informacji, które przyswoiliśmy w ciągu dnia. Zdrowy sen wpływa zatem na wzmocnienie połączeń neuronowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w poprawie procesu zapamiętywania i uczenia się.
Zdrowa dieta na lepszą pamięć
Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze może nie tylko obniżyć nasze samopoczucie, ale też wpłynąć na pogorszenie kluczowych funkcji umysłowych. Zdarza się, że niewłaściwe odżywianie jest też przyczyną przedwczesnej demencji u osób starszych. Jak więc powinna wyglądać dieta dobra dla naszego mózgu? Najważniejsze jest to, aby była ona odpowiednio zbilansowana i bogata w produkty będące źródłem witamin oraz minerałów, takich jak:
● witaminy z grupy B (głównie witamina B1, B6 i B12);
● witamina C;
● magnez;
● żelazo;
● kwasy omega-3.
W codziennej diecie na dobrą pracę mózgu powinniśmy zrezygnować z cukrów prostych, produktów przetworzonych, alkoholu oraz nikotyny, które, jak zostało powiedziane wcześniej, mają niekorzystny wpływ na pracę mózgu.
W aktywnym ciele zdrowy mózg
Organizm osób, które prowadzą aktywny tryb życia, zyskuje wiele dobrego. Warto bowiem wiedzieć, że wysiłek fizyczny pobudza układ krążenia i dotlenia komórki nerwowe. Ze względu na fakt, że w trakcie treningu zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, zyskujemy lepsze samopoczucie, a odczuwany stres ulega znacznemu obniżeniu. Co równie istotne, systematyczne ćwiczenia poprawiają wydajność umysłu i zwiększają rozmiary hipokampu, wpływając równocześnie na poprawę zapamiętywania i lepsze zdolności uczenia się.
Spotkania z przyjaciółmi a trening mózgu
Okazuje się, że nie ma nic lepszego dla naszego mózgu niż zmiana rutyny i spędzanie czasu z bliskimi. Podobnie jak w przypadku treningów możemy wówczas zaobserwować wzmożoną produkcję endorfin, która idzie w parze ze zmniejszeniem wydzielania kortyzolu, odpowiedzialnego za zahamowanie pracy układu odpornościowego i podniesienie poziomu glukozy we krwi. Co więcej, spotkania ze znajomymi to świetna okazja do tego, by ćwiczyć mózg, np. podczas gier planszowych lub gotowania.
Zioła na pamięć i koncentrację – w jaki sposób natura może wesprzeć nasz mózg?
Przejściowe zaburzenia pamięci i koncentracji to problemy, które może napotkać każdy z nas, niezależnie od płci, wieku czy też sytuacji życiowej. W większości przypadków nie oznaczają one poważnej choroby, jednak zawsze musimy mieć na uwadze, by nie bagatelizować niepokojących symptomów. Oprócz wszystkich wspomnianych powyżej metod poprawy pracy mózgu pozostaje nam jeszcze jeden sposób na zwiększenie jego efektywności.
Mamy tu na myśli zioła i ekstrakty roślinne, które od wieków stanowią sprawdzoną metodę na poprawę funkcji poznawczych. Nasi przodkowie już przed wiekami wiedzieli o tym, że takie rośliny jak np. miłorząb japoński (ginkgo biloba), żeń-szeń oraz pieprzyca peruwiańska mogą korzystnie wpłynąć na regenerację połączeń nerwowych w mózgu i utrzymanie wysokiej sprawności umysłu, co jest szczególnie istotne w czasie intensywnego wysiłku intelektualnego, np. podczas nauki.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych ekstraktów roślinnych, który wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, jest różeniec górski, bogaty w liczne flawonoidy, salidrozyd oraz kwas bursztynowy, cytrynowy i szczawiowy. Składniki te chronią neurony przed uszkodzeniem i skutecznie hamują proces obumierania komórek mózgowych. Regularne przyjmowanie preparatów na bazie różeńca górskiego jest w stanie poprawić:
Mamy tu na myśli zioła i ekstrakty roślinne, które od wieków stanowią sprawdzoną metodę na poprawę funkcji poznawczych. Nasi przodkowie już przed wiekami wiedzieli o tym, że takie rośliny jak np. miłorząb japoński (ginkgo biloba), żeń-szeń oraz pieprzyca peruwiańska mogą korzystnie wpłynąć na regenerację połączeń nerwowych w mózgu i utrzymanie wysokiej sprawności umysłu, co jest szczególnie istotne w czasie intensywnego wysiłku intelektualnego, np. podczas nauki.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych ekstraktów roślinnych, który wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, jest różeniec górski, bogaty w liczne flawonoidy, salidrozyd oraz kwas bursztynowy, cytrynowy i szczawiowy. Składniki te chronią neurony przed uszkodzeniem i skutecznie hamują proces obumierania komórek mózgowych. Regularne przyjmowanie preparatów na bazie różeńca górskiego jest w stanie poprawić:
● proces uczenia się i zapamiętywania;
● zdolność koncentracji;
● pamięć krótkotrwałą;
● percepcję wzrokowo-słuchową;
● umiejętność kojarzenia;
● odporność na stres;
● ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
● samopoczucie i zniwelować uczucie senności.
Ziołowe skarby dla mózgu w Herbavis – z jakich produktów warto skorzystać?
W Herbavis staramy się szerzyć filozofię ajurwedyjską, która dąży do tego, aby nasze życie było pozbawione wszelkich zmartwień, chorób oraz schorzeń. Idea ta doskonale sprawdza się w kwestii prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz wsparcia naszej pamięci i koncentracji. Z tego powodu w naszej ofercie musiały się pojawić naturalne preparaty na pamięć i zioła na koncentrację, które warto wprowadzić do codziennej diety.
Oto, co przygotowaliśmy dla tych osób, które interesuje się rzeczywistą poprawą pamięci i koncentracji, a także zwiększeniem komfortu życia codziennego:
Oto, co przygotowaliśmy dla tych osób, które interesuje się rzeczywistą poprawą pamięci i koncentracji, a także zwiększeniem komfortu życia codziennego:
● Brahmi (Bacopa monnieri) jest szczególnie cenioną w Indiach, gdzie od wieków stosowana jest w celu walki z problemem bezsenności i padaczki. Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z suplementowania Brahmi jest wzmocnienie pamięci i koncentracji, a także działanie uspokajające, które przekłada się na poprawę nastroju. Udowodniono również, że Brahmi działa korzystnie na dzieci ze stwierdzonym ADHD, jak również na pacjentów ze zdiagnozowaną padaczką lub chorobami o podłożu neurodegeneracyjnym. W Herbavis oferujemy Brahmi w postaci suszonych liści i łodyg rośliny, które zalecane są do przyjmowania w formie odwaru ziołowego;
● Gotu kola (wąkrota azjatycka) – roślina, której w medycynie indyjskiej przypisuje się cenne właściwości hamujące procesy starzenia. Wąkrota wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, poprawia pamięć i intelekt, a także usprawnia proces percepcji. Mówi się też, że Gotu kola ma zbawienny wpływ na rozwój samoświadomości – osoby, które ją spożywają, mogą cieszyć się lepszą koncentracją, skupieniem i kreatywnością. W medycynie naturalnej roślina ta jest polecana też jako preparat o działaniu uspokajającym i antydepresyjnym. Dla naszych klientów przygotowaliśmy dwa preparaty na bazie wąkroty azjatyckiej: suszone liście (100 g) oraz drobno mielony proszek (100 g);
● Ginkgo biloba (miłorząb japoński) – roślina ta jest uważana za symbol długowieczności, który wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a w szczególności na aktywność mózgu i funkcje poznawcze. Poprzez zapewnienie odpowiedniego dopływu krwi do mózgu ginkgo biloba poprawia pamięć, koncentrację i szybkość myślenia. Wszystko to sprawia, że suplementy diety na bazie tej rośliny są dosłownie strzałem w dziesiątkę dla osób, którym zależy na wsparciu bystrości swojego umysłu i lepszym samopoczuciu. Jako ciekawostkę warto również dodać, że miłorząb japoński opóźnia procesy starzenia i działa ochronnie na komórki układu nerwowego. Ginkgo biloba to nowość w ofercie Herbavis, dostępna w formie nalewki (50 ml), którą można przyjmować 2 razy dziennie po 15-30 kropli.
Przekonaj się sam i sprawdź naszą ofertę
Zdaniem naukowców mózg człowieka może pracować naprawdę długo i prawidłowo, jednak pod warunkiem, że zagwarantujemy mu regularny i skuteczny trening, jak również zdrową dietę, która będzie karmić komórki nerwowe. Zadbajmy zatem o codzienny ruch, zbilansowaną dietę i naturalną suplementację, a efekty w postaci lepszej pamięci, koncentracji i dobrego samopoczucia pojawią się same!