Szczotkowanie na sucho – co to takiego i skąd wziął się ten rytuał?
Szczotkowanie na sucho to nic innego jak forma złuszczania martwego naskórka przy pomocy szczotki z naturalnego włosia, bez korzystania z jakichkolwiek płynów – wody, balsamów czy też olejków do ciała. Co ciekawe, taka metoda pielęgnacji ciała stosowana była w rytuałach pielęgnacyjnych już w okresie starożytności. Mówi się, że pionierami szczotkowania na sucho są Egipcjanie, który do złuszczania skóry wykorzystywali naturalne enzymy z kwaśnego mleka i wina, chcąc uzyskać w ten sposób efekt miękkiej, gładkiej i sprężystej skóry. W starożytnych Chinach szczotkowanie na sucho odbywało się z kolei przy pomocy wysuszonych traw, które miały zapewnić skórze działanie masujące. Starożytni Grecy i Rzymianie również opracowali swój własny patent na szczotkowanie ciała. Używali w tym celu strigli (jednym z propagatorów takiego rozwiązania był w owym czasie m.in. Arystoteles, słynny starożytny lekarz i myśliciel), czyli specjalnych narzędzi z zakrzywionym ostrzem, wykonanych z brązu, a także oliwy z oliwek. W ten sposób mogli oni z łatwością usuwać brud i pot przed kąpielą.
W tradycji ajurwedyjskiej masaż szczotką z naturalnego włosia, czyli Garshana („tarcie przez pocieranie”), stosowany był przed kąpielą jako poranny rytuał pobudzający krążenie i metabolizm. Masaż Garshana wykonywany był zazwyczaj przy pomocy grubych, lnianych lub jedwabnych rękawiczek. Z kolei w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) do szczotkowania na sucho stosuje się wysuszone włókna owocu tykwy (loofah). Włókna te mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu z olejem sezamowym, by móc dzięki temu usunąć martwy naskórek i pobudzić krążenie krwi.
Co przyczyniło się jednak do tego, że moda na szczotkowanie na sucho wróciła do nas po tak wielu latach? Ważną rolę odegrał tu fiński dietetyk i naturopata, dr. Paavo Airola, który w swoich publikacjach sprzed 30 lat podkreślał, jak ważną rolę dla prawidłowego trawienia i rewitalizacji narządów wewnętrznych ma szczotkowanie ciała. Do swoich praktyk włączył takie surowce jak np. piasek i patyki, które miały wspomóc złuszczanie naskórka. W pewnym stopniu to dzięki dr. Airola dziś szczotkowanie na sucho przeżywa swego rodzaju renesans i jest promowane przez znane gwiazdy Hollywood, które z przyjemnością korzystają ze specjalnych szczotek przeznaczonych do szczotkowania ciała.
Na czym polega suchy masaż szczotką?
W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że szczotkowanie na sucho stanowi jeden z ważnych elementów naturalnej pielęgnacji ciała, który pozwala na poprawę jego funkcjonowania. Warto podkreślić, że jest to całkowicie
naturalny rytuał, co oznacza, że podczas jego przeprowadzania nie korzystamy z żadnych dodatkowych preparatów w postaci kosmetyków. Nie ingerujemy również farmakologicznie w nasz organizm i nie wprowadzamy do niego żadnych substancji, które mogłyby przyczynić się do uzyskania szybkiego, ale krótkotrwałego efektu.
Najważniejsze zalety szczotkowania na sucho
Szczotkowanie na sucho to z jednej strony sposób na poprawę kondycji skóry bez konieczności wychodzenia z domu, a z drugiej okazja do zrelaksowania się po długim i intensywnym dniu. Okazuje się, że wystarczy poświęcić 5 minut dziennie na domowy zabieg szczotkowania ciała, by pierwsze efekty dostrzec już po kilku dniach.
Wśród najważniejszych korzyści wynikających ze szczotkowania na sucho wymienić można:
● stymulację prawidłowej pracy układu limfatycznego – systematyczne szczotkowanie na sucho wspomaga prawidłowy przepływ limfy w organizmie, a przy tym zapewnia naturalną detoksykację organizmu (działanie zbliżone do drenażu limfatycznego). W rezultacie masowanie wspiera proces oczyszczania krwi i usuwania toksyn, a przy tym zapewnia lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego i niweluje zastoje limfy w takich miejscach jak okolice ud, pośladków i pod biustem;
● pobudzenie krążenia i lepsze ukrwienie skóry – dzięki szczotkowaniu naczynia krwionośne pracują lepiej i wydajniej, niwelując tym samym obrzęki łydek i kostek, jak również nieprzyjemne uczucie „ciężkich nóg”;
● złuszczenie i pozbycie się martwego naskórka – szczotka z naturalnym włosiem delikatnie złuszcza i usuwa martwe komórki naskórka, pozostawiając tym samym gładką i miękką skórę. Taki mechanizm wspiera odnowę komórkową skóry i zmniejsza ryzyko powstania rogowacenia mieszkowego;
● redukcję cellulitu – masowanie na sucho znakomicie ujędrnia ciało, ponieważ skóra jest stale stymulowana do odnowy oraz procesów naprawczych. Efekty tego są piorunujące – cellulit staje się znacznie mniej widoczny, a skóra jest bardziej sprężysta i napięta;
● zmniejszenie widoczności rozstępów – co ważne, szczotkowanie na sucho zapobiega również tworzeniu się nowych rozstępów, co wynika z pobudzenia tkanek skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny;
● niwelowanie efektu tzw. „truskawkowej skóry” – takie zjawisko pojawia się zwykle po goleniu lub depilacji i jest wynikiem podrażnienia mieszków włosowych. Szczotkowanie ciała złuszcza natomiast martwy naskórek i stale go odnawia, dzięki czemu podrażnienia po goleniu są o wiele mniej widoczne;
● profilaktyka zakwasów po treningu – badania wskazują, że szczotkowanie ciała przez osoby aktywne fizycznie jest bardzo dobrym sposobem na uniknięcie zakwasów i rozluźnienie mięśni po wyczerpującym treningu.
Kiedy warto szczotkować ciało na sucho i jak wybrać odpowiednią szczotkę?
Zabieg szczotkowania na sucho to dla wielu osób spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miały one do czynienia z tego typu rytuałami. Dobra informacja jest jednak taka, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny i nie wymaga specjalnego przygotowania skóry. Szczotkowanie na sucho nie wiąże się z koniecznością stosowania olejków i balsamów do ciała, w związku z czym czynność tę można wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Najlepiej jednak wybrać taki moment, w którym będziemy mieć czas na relaks i odprężenie.
Nieco trudniejsze może okazać się wybranie odpowiedniej szczotki do masowania ciała na sucho. Na rynku dostępnych jest wiele produktów umożliwiających przeprowadzenie tego typu zabiegu. Wybierając szczotkę, warto przyjrzeć się przede wszystkim sztywności włosia, łatwości czyszczenia szczotki oraz materiałowi, z którego wykonane zostało włosie. Najtańszą opcją są szczotki z syntetycznym włosiem, jednak istnieje ryzyko, że będą one podrażniać skórę i nie zapewnią pożądanego efektu. Zamiast tego warto zdecydować się na szczotki:
● z włosiem z agawy (tampico) – są odpowiednie do masażu całego ciała;
● z włosiem z kokosa – delikatniejsze w porównaniu do szczotek z tampico i bezpieczne w przypadku osób z wrażliwą skórą;
● z włosia końskiego – mają miękkie i dosyć sztywne włoski, dlatego też są polecane m.in. do masażu piersi, szyi, dekoltu oraz twarzy.
Jak prawidłowo szczotkować skórę na sucho?
Zabieg szczotkowania na sucho dobrze jest przeprowadzać
maksymalnie raz dziennie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, kiedy to takie masowanie może wydawać się niezbyt przyjemne. Wynika to z faktu, że skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do kontaktu z twardą szczotką. Przez kilka tygodni warto zatem delikatnie przyciskać szczotkę do skóry, by móc z czasem dociskać ją coraz mocniej.
Zgodnie ze starożytną techniką szczotkowania na sucho,
masaż należy wykonywać „od dołu do góry” i w kierunku serca, zaczynając od nóg i ramion, a następnie kierować się w stronę klatki piersiowej. Masaż zaczynamy od stóp i idziemy w górę, przez łydki, uda, brzuch i ramiona, aż do głowy. Na brzuchu i stawach należy wykonywać okrężne ruchy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Każdą partię ciała masujemy osobno i przez kilka minut (
początkowo przez 2-3 minuty na każdy obszar ciała, stopniowo
wydłużając czas do 5 minut). Cały zabieg nie powinien trwać jednorazowo dłużej niż 15 minut. Po prawidłowo przeprowadzonym rytuale szczotkowania na sucho warto nałożyć na skórę nawilżający olejek lub balsam do ciała.
Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania
Szczotkowanie na sucho jest nieinwazyjnym zabiegiem, który może być przeprowadzany w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne przeciwwskazania do suchego masażu ciała. Na tego typu zabiegi nie powinny się decydować osoby, które mają następujące problemy skórne:
● zmiany trądzikowe na ciele;
● skóra atopowa;
● łuszczyca;
● niezagojone rany po skaleczeniach i owrzodzeniach;
● oparzenia słoneczne;
● wystające pieprzyki;
● bakteryjne, wirusowe i grzybiczne choroby skóry;
● żylaki.
Co ważne, szczotkowania ciała na sucho powinny unikać następujące osoby zmagające się z:
● gorączką;
● ostrymi stanami chorobowymi o podłożu wirusowym lub bakteryjnym;
● miażdżycą;
● nowotworami;
● zakrzepicą;
● podwyższonym ciśnieniem krwi;
● ciężarne w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona. W przypadku prawidłowego przebiegu ciąży można szczotkować ciało, jednak zaleca się unikać masażu brzucha w pierwszym trymestrze.
Szczotkowanie ciała na sucho + zioła peruwiańskie = sprawdzony przepis na piękną skórę i zdrowe ciało
Jak widać, szczotkowanie ciała na sucho jest bardzo skutecznym zabiegiem, który może przynieść znakomite rezultaty, widoczne już po niedługim czasie stosowania.
Jedną z największych korzyści wynikających z masowania ciała na sucho jest
poprawa pracy układu limfatycznego – usprawnienie przepływu limfy
oraz naturalna detoksykacja organizmu. Chcąc pogłębić ten efekt, warto połączyć szczotkowanie ciała ze specjalnie dobranymi ziołami peruwiańskimi, które również wspomagają proces usuwania toksyn z organizmu. Wśród nich wymienić można:
●
Manayupa – lecznicze zioło peruwiańskie, którego suplementacja jest polecana osobom borykającym się z astmą, alergią i problemami skórnymi. Manayupa wspiera proces oczyszczania krwi, nerek i dróg moczowych, a także pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu. Zioła można stosować jako napar leczniczy lub jako dodatek do kąpieli, by wesprzeć w ten sposób leczenie problemów skórnych;
●
Muña Muña – zioło nazywane również miętą andyjską, rosnące w centralnym masywie And. Wieki temu wykorzystywane było przez rdzennych Indian, którzy chcieli oczyścić organizm, a także wspomóc leczenie zatok, dróg oddechowych oraz kaszlu. Muña Muña to naturalne wsparcie w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy, przeziębienia i gorączki, a także sposób na poprawę pracy układu limfatycznego.
5 minut dziennie – dokładnie tyle czasu wystarczy przeznaczyć na szczotkowanie ciała na sucho, by poprawić wygląd skóry, a także zadbać o lepszą pracę układu limfatycznego. Co ważne, taki masaż dostarcza też przyjemnych doznań po ciężkim dniu i… niewiele kosztuje. Warto zatem włączyć go do codziennych rytuałów podczas domowego SPA i umilić sobie czas popijaniem herbatki z peruwiańskich ziół, by umocnić efekt działania. Więcej informacji o produktach wspierających detoksykację organizmu znajdziesz
tutaj.