Okres zimowy z punktu widzenia Medycyny Chińskiej
Zima to okres mrozu, lodu, marznących wód i otwierającej się ziemi. Oczywiście wszystko to wpływa również na naszą kondycję i zdrowie. W tym okresie nie powinniśmy marnować energii yang i starać się osiągnąć prawdziwy spokojny zimowy klimat.
Zimowe miesiące - jak sobie z nimi radzić?
Te trzy zimowe miesiące to NEI JING - przechowywanie i uszczelnianie.
W tym okresie dobrze jest chodzić spać wcześnie i wstawać po wschodzie słońca. Powinniśmy także dbać o nasze zdrowie psychiczne i chronić „ducha” jak głęboko skrywany sekret. Ten tak trudno nabywany skarb trzeba przecież rozpieszczać.
Powinniśmy chronić się przed zimnem. Ważne jest również, abyśmy byli jak najbardziej rozgrzani, ale jednocześnie nie pocili się. Można w ten sposób niepotrzebnie stracić cenną energię Yang. Gdybyśmy ją marnowali w tym okresie, wiosną brakowałoby nam energii. To nadmiernie uszczupliłoby energię życiową nerek, a wiosną moglibyśmy czuć się osłabieni, wyczerpani, a nawet pozbawieni sił. Zakłócilibyśmy proces narodzin nowego wiosennego qi dla naszego ciała.
Logicznie rzecz biorąc, zimą najbardziej zagrożone są drogi moczowe, pęcherz i nerki. Podobnie jak woda zamarza w naturze, tak samo może być z naszymi energiami.
Zima powinna być okresem spokoju. Wystarczy spojrzeć na naturę, co robi w tym okresie, nasi przodkowie zresztą też o tym wiedzieli. Trzeba koniecznie odpoczywać, medytować, zachować poczucie spokoju. Nie powinniśmy też wykonywać żadnych ekstremalnych czynności. Krótko mówiąc - wszystkiego z umiarem. Dotyczy to głównie sportu, prac domowych, a nawet seksu.
Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów: Cytryniec chiński – charakterystyka i właściwości.
Pory roku a rodzaje smaków
Każda pora roku ma też swoje dominujące smaki. W zimie są nimi gorzki i słony smak.
Słony smak pomaga nawilżać tkanki. Jest ściśle powiązany z nerkami i wszystkimi narządami z nimi związanymi. Słony smak ma również bezpośrednie połączenie ze śledzioną i trzustką oraz wspomaga nasze trawienie. Wspiera zdrowie psychiczne, poprawia zdolność koncentracji. Wzmacnia nawet osłabione serce. Słony smak jest szczególnie odpowiedni dla osób o budowach suchych, nerwowych i delikatnych. Jeśli jednak występuje nadmiar soli i słonego smaku, może to powodować agresję.
Gorzki smak pomaga ochłodzić organizm. Jest idealny zwłaszcza dla osób silnych, z tendencją do wzrostu ciśnienia i ciepła w organizmie. Pomaga przy stanach zapalnych. Usuwa ciepło z organizmu, oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów cholesterolu, obniża wysokie ciśnienie krwi i pozytywnie działa na wątrobę. Jest idealny dla osób z nadwagą, wegetarian i osób wrażliwych na chłód.
Do diety zimowej najbardziej odpowiednie są gęste, pożywne zupy. Podstawą powinny być warzywa korzeniowe, dynia, kapusta świeża i kiszona oraz warzywa fermentowane i rośliny strączkowe. Krótko mówiąc, znowu zaleca się powrót do naszych przodków i ich diety.
I jeszcze jedna WSKAZÓWKA: Zimą zaleca się dziennie zjeść garść orzechów włoskich, które spowalniają twardnienie tętnic mózgowych i zapobiegają demencji starczej. Znacząco wzmacniają też nerki, które są źródłem życiodajnej esencji, ważnej dla tworzenia krwi, szpiku kostnego i wspierania kondycji naszego mózgu. Jeśli lubisz tradycyjne świąteczne ciasteczka i inne smakołyki, rozsmakuj się zwłaszcza w tych z dodatkiem orzechów włoskich jako zdrowego składnika.
To od Ciebie zależy, jak będziesz cieszyć się zimą i w jakim stanie wejdziesz w Nowy Rok. W każdym razie życzymy Ci zdrowia, pogodnego umysłu i miłych relacji :-)