Wg medycyny chińskiej - na wiosną króluje energia drzewa
- Strona główna
- Blog Herbavisu
- Wg medycyny chińskiej - na wiosną króluje energia drzewa
Zadbajmy o naszą wątrobę i pęcherzyk żółciowy
Energia drzewa jest ekspansywna i powoli unosi się w górę, we wszystkich kierunkach, przyczyniając się w ten sposób do przepuszczalności całego naszego organizmu. Wznosząca się qi może czasami objawiać się w naszym ciele niekonsekwentnie. Zabiera dobro i zło. I to od nas zależy, jak do tego podejdziemy. Możemy albo przezwyciężyć „wiosenne dolegliwości” chemikaliami i lekami, albo połączyć się z naturą, jej energią i rezonować z nią tak intensywnie, jak to możliwe.
Energia jest w tym okresie bardzo dynamiczna i pomaga nam pozbyć się szkodliwych, zastałych złóż oraz wnosi do naszego życia nową, wiosenną energię. Nasze ciało, jak cała natura, budzi się. Zaczynamy być bardziej aktywni i mamy nową radość życia.
Rośliny zaczynają się rozwijać, pojawiają się nowe liście i kwiaty, wszystko kiełkuje i zaczyna zielenieć. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na zmienną wiosenną pogodę. Często jest jeszcze zimno, deszczowo, wilgotno i wyjątkowo wietrznie, dlatego musimy dokładnie przemyśleć, w co się ubrać.
Wiatr może uszkodzić naszą wątrobę i zdecydowanie nieszczególnie dobrze działać na jej zdrowie.
Typową cechą tej młodej energii yang jest prostowanie i wzrost. Cała przyroda szybko się rozwija, a do roślin dostają się składniki odżywcze, soki i nowa energia, dzięki czemu wszystko kiełkuje, kwiaty rosną i wszystko się budzi. Wiosna to czas narodzin i nowego wzrostu. I właśnie dlatego drzewo jest elementem wiosny.
Każdy z elementów przejawia się na wiele sposobów i często mogą być ze sobą sprzeczne. Drzewo objawia się wiosną, wszelkiego rodzaju wiatrem, złością, a w organizmie jest to właśnie wątroba, woreczek żółciowy i ścięgna. Gdybyśmy porównali ten okres do któregokolwiek z etapów życia ludzkiego, z pewnością byłby to okres dojrzewania. A to chyba wszystko wyjaśnia :-) Tylko przypomnij sobie, jak burzliwy był Twój okres dojrzewania.
Wątroba
Wątroba jest czymś w rodzaju „szefa”, który kontroluje przepływ naszego qi, płynów ustrojowych, składników odżywczych i pokarmu przez organizm. Jeśli wątroba jest osłabiona, czujemy się zmęczeni i brakuje nam energii. Często nazywamy ten stan zmęczeniem wiosennym. Pojawiają się też problemy z wydalaniem i trawieniem. Jeśli nasze ciało i umysł są elastyczne i giętkie, nasza qi płynie prawidłowo.
Qi wątroby wpływa na oczy, tkanki, ścięgna i paznokcie. Jeśli masz problemy w tych miejscach, to prawdopodobnie sprawa schorzenia wątroby, która nie ma wystarczająco dużo miejsca na rozwój.
Może zauważyłeś już, że wątroba nie lubi tłustych, smażonych, pieczonych i sztucznych potraw. Dlatego wraz z nadejściem wiosny zdecydowanie powinniśmy zmienić naszą dietę. Warto lżej się odżywiać i jeść mniejsze porcje. Powinniśmy zacząć od oczyszczenia organizmu, do którego możemy wykorzystać wiele wiosennych roślin i ziół.
Pęcherzyk żółciowy
Wątroba wytwarza żółć, a woreczek żółciowy ją przechowuje. Następnie stopniowo uwalnia ją do jelita cienkiego. Qi pęcherzyka żółciowego w naturalny sposób maleje. Jeśli woreczek żółciowy nie działa prawidłowo, możesz poczuć gorzki smak w ustach. To jest oznaka wzrostu qi.
Podobnie jak wątroba, woreczek żółciowy częściowo kontroluje i wpływa na nasze zachowanie. Przede wszystkim umiejętność podejmowania decyzji i oceniania rzeczy. Osoba, która ma problemy z woreczkiem żółciowym i niskim Qi w tym narządzie, jest pierzchliwa i straszliwa. Może z tego wynikać wiele chorób.
Dusza hun
Potrawy, które wątroba uwielbia
Wątroba przede wszystkim uwielbia kwaśny smak, który może zniwelować wzrost qi. Jest to ściągający ruch w dół i do środka.
Wiosną wskazane jest złagodzenie niepokoju i gorączkowych zmian. Powinniśmy pozwolić sobie na dużo warzyw, zwłaszcza liściastych, świeżych ziół sezonowych i kiełków. Nie jest dobrze obciążać organizm mięsem i kiełbasą lub tłustymi serami.
Co spożywać:
• zielone zioła
• rośliny strączkowe
• ryż
• warzywa (rzodkiewki, kalarepa, szparagi, szczypiorek, kapusta kiszona, kolby kukurydzy, rukola, koper włoski, seler)
• kiełkujące zioła i rośliny strączkowe
• zioła (pietruszka, szczaw, pokrzywa, ostropest plamisty, czosnek niedźwiedzi…)
• grzyby (maitake)
• cytrusy
• rabarbar
Nigdy jednak nie przesadzajmy z tymi pokarmami, są one bowiem z natury zimne i mogą znacznie ochłodzić nasze trawienie. Dlatego włączamy je do diety w małych ilościach i stopniowo.
10 wiosennych zasad na zdrowe dziąsła
2. Jedz to, co aktualnie rośnie - zioła, mlecze, pokrzywy, koniczynę
3. Rozpocznij kiełkowanie - rukiew wodna, lucerna, rzodkiewka, brokuły
4. Sfermentowane warzywa (kapusta, marchewka, cebula) powinny stanowić część każdego posiłku
5. Nie bój się kwaśnych potraw. Kwaśny smak pomaga odzyskać dużo energii i ogranicza nadmierne rozszerzanie się elementu drewnianego. Ciepła woda z cytryną pomaga wzmocnić wątrobę
6. Unikaj surowych i zbyt zimnych potraw
7. Warzywa gotuj na parze lub blanszuj
8. Smaż i piecz mniej, zdrowsze jest duszenie lub gotowanie na parze
9. Zacznij ćwiczyć, jeśli już długo przekonujesz się do tego. Jeśli regularnie ćwiczysz, to dobry moment na zwiększenie obciążenia.
10. Ogranicz produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso, tłuszcze i produkty mleczne!
Cieszy nas, jeśli interesuje Cię ten temat. Życzymy zdrowej i „wolnej” wątroby, świeżej energii i pięknej wiosny :-)
Słyszeliście już o jodze dla twarzy?
Joga jest nie tylko wspaniała dla ciała i jego zdrowia, ale okazała się również świetnym ćwiczeniem pozwalającym zachować młodzieńczą i świeżą twarz. Pomaga nam bowiem spowolnić konsekwencje czasu i jak to bywa, starzenia się nikt z nas nie uniknie. Często mówi się, że przy odpowiednim i regularnym ruchu można wyglądać o dziesięć lat młodziej. Cóż, osobiście uważam, że będzie to bardzo indywidualne, ale zdecydowanie warto :-)
Nasza twarz składa się z ponad czterdziestu mięśni, które regularnie angażują się w mimikę twarzy. Niestety, w przeciwieństwie do innych mięśni, nie przywiązujemy do nich tak dużej uwagi i nie wzmacniamy ich. Ale to nie mniej ważne. Nawet te mięśnie wymagają regularnych ćwiczeń, wzmacniania i utrzymywania ich elastyczności. Wraz z wiekiem nasz organizm przestaje wytwarzać wystarczającą ilość kolagenu, a tym samym nasze tkanki, w tym mięśnie twarzy, są mniej odżywione. W ten sposób twarz traci elastyczność, a kontury stopniowo rozluźniają się i osłabiają.
Jeśli jednak zaczniemy regularnie wzmacniać mięśnie twarzy, uwolnimy skurcze, które często powodują zmarszczki. Następnie wzmocnimy mięśnie i nadamy im elastyczność. Nasza twarz się wygładzi, podniesie, a konsekwencje grawitacji nie będą już takie oczywiste. Zresztą jest tak samo, jak u innych mięśni w naszym ciele. Pozytywną wiadomością jest to, że mięśnie twarzy bardzo szybko się formują. Wynika to z faktu, że są małe i drobne.
Poprawa wszystkich warstw
Ćwicząc regularnie jogę twarzy, nie tylko wzmocnisz swoją twarz, ale także zrelaksujesz ją i rozjaśnisz. Ćwiczenie to pomaga poprawić przede wszystkim dolną warstwę skóry (tkankę podskórną), warstwę środkową (skóra właściwa) oraz widoczną górną warstwę skóry (naskórek).
Jeśli wykonasz ćwiczenia poprawnie i w ukierunkowany sposób wzmocnisz poszczególne warstwy, wzmocnisz także krążenie krwi. W rezultacie więcej tlenu, witamin i innych składników odżywczych w naturalny sposób przenika do komórek twarzy. Efektem będzie świeża, promienna skóra, która pozbywa się szkodliwych substancji i substancji toksycznych. Komórki twarzy otworzą się i będą mogły lepiej wchłonąć bardzo potrzebną wilgoć.
Jak często powinniśmy ćwiczyć?
Joga twarzy polega na regularności. Idealnie powinniśmy ćwiczyć ją codziennie przez około 20 minut. Tyle powinien trwać cały podstawowy zestaw. Jeśli będziesz ćwiczyć w ten sposób regularnie, pierwsze zmiany i sukcesy zauważysz po około dwóch tygodniach.
Za około dwa miesiące twoje otoczenie również zobaczy wyniki. Zmiany na twarzy będą bardziej widoczne i dzięki temu poczujesz się świetnie nawet psychicznie. Joga twarzy zapewni Ci również dużo nowej energii.
Awięc warto! Zatem zapraszamy do lustra :-)
Yacon - pogromca cukru wspierający szczupłą sylwetkę
Pochodzenie
Około połowy XIX wieku roślina ta przeniknęła również do Europy, gdzie wcześniej była uprawiana (do II wojny światowej) w Niemczech i słonecznych Włoszech. Yacon został sprowadzony do nas dopiero w 1993 roku, ale nigdy nie był tutaj uprawiany.
Wygląd
Wykorzystanie w kuchni
Właściwości lecznicze
Zalety
• rozpad nadmiaru tłuszczu w tkance podskórnej i narządach
• rozkład wysokiego i szkodliwego cholesterolu
• utratę masy ciała
• wytrzymałość kości
• uspokojenie psychiki
• zdrowie układu sercowo-naczyniowego
• zdrowe trawienie
• naturalna produkcja insuliny
• leczenie cukrzycy
• zdrowie serca i układu krążenia
Chcesz wypróbować Yacon? U nas możesz kupić produkt o sprawdzonej jakości https://www.herbavis.cz/produkt/yacon
O innych roślinach chińskich, które pozytywnie wpływają na organizm przeczytasz w artykule Cytryniec chiński – charakterystyka i właściwości.