Masaż GuaSha. Jedna z tradycyjnych metod medycyny chińskiej
Gua sha to tradycyjna technika masażu. W tłumaczeniu oznacza ona Gua - drapać, Sha - siew co sugeruje, że masaż Gua sha potrafi dosłownie zdrapać chorobę z naszego ciała. Metoda ta oparta jest na klasycznych zasadach i tradycjach medycyny chińskiej. Masaż wykonywany jest za pomocą cienkiej płytki, która najczęściej wykonana jest z jadeitu. Rzadziej może być również wykonana z kości lub twardego drewna. To prosta, bezpieczna, ale bardzo popularna metoda. Stosuje się ją zarówno do ogólnego uzdrawiania ciała, jak i do pielęgnacji kosmetycznej. W ostatnich latach metoda ta jest bardzo popularna w usuwaniu zmarszczek i zwalczaniu oznak starzenia się. Metoda stosowana jest często w gabinetach kosmetycznych i salonach masażu. Guasha to także częsta terapia praktyków TMC, którzy cenią ją jako świetną metodę diagnostyczną z natychmiastowym, pozytywnym efektem.
Działanie Guasha
Drapiąc ciało nefrytową płytą, na ciele powodujemy zasiew, który pojawia się w różnych miejscach, w wielu różnych formach i stopniach intensywności. U każdego pacjenta objawy są różne i indywidualne. Wypowiadają jednak o stanie pacjenta i według nich doświadczony terapeuta szybko zorientuje się, w jakim stanie jest zdrowie pacjenta. Siew może być natychmiastowy, duży lub słaby i tylko lokalny. Jego intensywność pokazuje, jak silna jest stagnacja krwi i qi w ciele. Słabszy siew może zniknąć w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak jest to siew silny, intensywny i ciemny, może zniknąć dopiero po kilku dniach. Podobnie jak u siniaków.
Sam masaż nie jest szczególnie bolesny. Odczucie bólu w tej metodzie jest bardzo indywidualne i zależy od progu bólu pacjenta. Zwykle ból objawia się w miejscach, w których w danym momencie występuje stagnacja. Podczas masażu lub po nim pacjent może odczuwać ciepło lub gnawet gorąco. Te uczucia są raczej przyjemne. Stagnacja jest zwykle usuwana natychmiast, rzadziej uwolnienie objawia się później, np. następnego dnia. Zwykle jednak po masażu stopniowo pojawia się ogólne zmęczenie i senność. Dlatego dobrze jest oddać się cieple, odpoczynkowi i ogólnie dobremu samopoczuciu. Najlepiej posiedzieć przy fajnym filmie, książce lub zdrzemnąć się. Zmęczenie jest logiczną konsekwencją tego masażu i nie powinno kojarzyć się z niczym niepokojącym. Ciało radzi sobie z siewem, uruchamia się układ limfatyczny i aktywuje się odporność. Ciało również odczuwa zharmonizowany przepływ qi. Proces ten również przyczynia się do zmęczenia i angażuje cały organizm. Po ustąpieniu tych wszystkich bezpośrednich objawów masażu poczujesz się lekko i bardzo świeżo. Przy nagłych stanach stagnacji następuje natychmiastowa wielka ulga. W przypadku problemów przewlekłych ulga ta następuje stopniowo i konieczne jest kilkakrotne wykonanie masażu. Masaż Gua sha idealnie jest powtarzać od 5 do 10 razy. Zalecany jest jednak najwyżej jeden masaż tygodniowo.
Co masaż robi z naszym ciałem?
Zgodnie z interpretacją medycyny zachodniej w organizmie rozpoczyna się stymulacja krążenia krwi w naczyniach włosowatych. Kapilary (naczynia włosowate) łączą nasze tętnice i żyły dosłownie tworząc w naszym ciele sieć. Przez ich ściany przenikają substancje do otaczających tkanek i w ten właśnie sposób zachodzi metabolizm. Niestety naczynia włosowate często bywają blokowane i stagnowane, co skutkuje niedożywieniem otaczających tkanek i zastojem krwi lub qi.
Stagnacja to bardzo nieprzyjemne zjawisko, które może mieć różne przyczyny. Należą do nich obecność ciepła lub zimna w ciele, brak krwi, niedostatek qi lub jego całkowity brak, stres lub wahania emocjonalne. Warto również zaznaczyć, że dzisiejsza populacja ma ogólnie gęstszą krew, w której krąży wiele zanieczyszczeń i produktów przemiany materii. Na gęstość naszej krwi wpływa również częstotliwość ruchu, dieta i ogólny styl życia.
O tym, jak poprawić wytrzymałość i kondycję organizmu przeczytasz w artykule Cytryniec chiński – charakterystyka i właściwości. Zapraszamy do przeczytania!
W Chinach przepływ krwi i energii w organizmie porównuje się do zjawisk naturalnych. Zresztą my, ludzie, jesteśmy tylko częścią natury. Możemy wyobrazić sobie nasze naczynia krwionośne jako koryto rzeki, przez które przepływa krew, jak woda przez rzekę. Kiedy koryto rzeki jest brudne i zatkane błotem, woda jest brudna, mętna, gęsta i wolno płynie. W takim momencie zaczniemy oczyszczać całą rzekę masażem Guasha. To, za jak długo pojawi się ulga i ponowne dobre samopoczucie, zależy od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia naszego „koryta rzeki i zawartej w nim wody”.
Przy nagłych stanach może nam pomóc jeden lub dwa masaże i natychmiast odczujemy ulgę. Niestety w przypadku dłuższych i przewlekłych problemów potrzebna będzie odrobina cierpliwości. Opieka będzie częstsza i dłuższa.
Guasha wpycha gęstą, zastojową krew wraz z odpadami z naczyń włosowatych i ich sieci do tkanki podskórnej i komórek. Tam układ limfatyczny spełni swoją funkcję, usuwając z organizmu wszelkie niepożądane substancje. Poprawi to przepuszczalność całego układu naczyń włosowatych, dostarczanie składników odżywczych do tkanek, a tym samym odżywienie narządów i wszystkich struktur ciała.
Zalety i wady Guasha
Zalety
• Metoda może być stosowana również przez osoby niebędące pracownikami służby zdrowia. Metoda daje efekty porównywalne z akupunkturą. Integralność skóry nie jest naruszana, metoda nie musi być zatem wykonywana wyłącznie przez lekarzy.
• Szybka i łatwa w użyciu metoda zapewnia szybki efekt, pozytywne działanie widoczne jest niemal natychmiast, pomaga przy nagłych intensywnych stanach, takich jak bóle mięśniowo-szkieletowe lub uszkodzenia przez patogeny (zimno, ciepło, zanieczyszczenia…)
• Dobrze komponuje się z innymi metodami, takimi jak bańki, fitoterapia, moksowanie, akupunktura i dietetyka.
• Metoda jest bezpieczna, przyjemna i nie narusza integralności skóry, chociaż czasami siew może wyglądać dramatycznie.
• W zależności od intensywności siewu diagnoza jest łatwo i dokładnie określona lub potwierdzona.
• Nadaje się również dla laików. Należy jednak postępować zgodnie ze wszystkimi zasadami i przepisami.
• Przy prawidłowym przeprowadzeniu procedury (intensywność ucisku, długość masażu, budowa anatomiczna, wielkość leczonych obszarów) metoda nie jest niebezpieczna i nie są znane żadne negatywne skutki.
Wady
• Siew powstający podczas masażu może czasami wyglądać przerażająco i dramatycznie. Ale nie ma się czego bać. Siew wkrótce zacznie słabnąć, a nagrodą będzie cudowne uczucie lekkości.
• Płytki używane do masażu guasha są bardzo delikatne i kruche. Zwykle pękają, gdy upadają na ziemię. Dlatego musimy na nie uważać :-)
Kiedy stosuje się masaż Gua sha
• Nagłe stany wywołane toksynami (wirusy, grypa) - masaż przyśpiesza wtedy powrót do zdrowia
• Ostry i przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy (mięśni, ścięgien, stawów, przyczepów)
• Rekonwalescencja po kontuzjach, usunięciu zastojów i zatorów
• Bóle głowy spowodowane rosnącym jangiem w wątrobie - migrena lub przeziębienie
• Problemy menstruacyjne, menopauza
• Problemy trawienne
• Obrzęk
• Problemy z wagą
• Regulacja i oczyszczanie qi i przepływu krwi na ścieżkach (głównie stany pełności)
• Ustalenie lub potwierdzenie diagnozy
• Do całkowitej regeneracji i jej potrzeby
Kiedy nie stosować masażu Guasha?
• przy krwawieniu, uszkodzeniu skóry lub stanie zapalnym skóry
• u osób o mniejszej liczbie płytek krwi
• przy złamaniach, ostrych urazach, guzach, bliznach
• u osób o słabym układzie nerwowym
• podczas miesiączki
• podczas ciąży
• podczas przyjmowania leków na miażdżycę i leków rozrzedzających krew
Jeśli dokucza Ci którykolwiek z powyższych problemów, dla których odpowiedni jest masaż guasha, koniecznie wypróbuj tę metodę. Zobaczysz, jak szybko poczujesz ulgę :-) Tylko nie zapomnij, aby zwrócić się do doświadczonego terapeuty!