Kurkuma – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
- Strona główna
- Blog Herbavisu
- Kurkuma – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Złoto Indii – pochodzenie kurkumy
Powszechnie kurkuma nazywana jest także złotem Indii, co ma związek nie tylko z jej cennymi właściwościami, ale również z faktem, że jako przyprawa jest ona obecna w krajach dalekowschodnich już od co najmniej 2 500 lat. Pierwsze wzmianki o kurkumie można znaleźć w starożytnych księgach asyryjskich o ziołach. Co ciekawe, w swoich zapiskach z podróży do Chin wspominał o niej też Marco Polo. To właśnie za jego czasów, w XIII wieku, kurkuma dotarła wraz z arabskimi kupcami do Europy.
Mówiąc o roślinie kurkumy, należy wspomnieć również o niezwykłej roli, jaką pełni ona w Indiach i w krajach Dalekiego Wschodu. Od tysięcy lat kurkuma jest używana podczas różnego rodzaju ceremonii hinduistycznych, w tym m.in. wesel oraz uroczystości religijnych odbywających na takich obszarach jak Bengal, Pendżab oraz Gujarat. Co więcej, kurkuma jest wykorzystywana do tworzenia specjalnych naszyjników, które zastępują ślubne obrączki. W trakcie festiwalu Tamil Pongal kwiaty kurkumy przekazywane są natomiast jako ofiara dziękczynna dla boga słońca, Suryanu (z uwagi na intensywny, żółto-pomarańczowy kolor roślina ta jest silnie związana ze słońcem). Warto również zaznaczyć, że żółty kolor kurkumy traktowany jest jako jeden z siedmiu ośrodków energetycznych w ciele człowieka, określany jako „ośrodek władzy”.
Kurkuma jest rośliną, która wywodzi się z Azji, a jej głównym producentem są Indie. Znajdziemy ją również w Chinach, a także na terenie Azji Południowo-Wschodniej – w Indonezji, Wietnamie, na Filipinach oraz w Tajlandii. Za największego producenta kurkumy uważa się Nizamabad, indyjskie miasto, które jest zarazem najważniejszym centrum handlowym kurkumy na świecie.
Jak wygląda kurkuma?
Jak rośnie kurkuma?
Kolejnym ważnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego stanowiska pod uprawę kurkumy. Powinno być ono dobrze nasłonecznione – kurkuma lubi poranne słońce i popołudniowe, lekkie zacienienie. Podłoże pod uprawę kurkumy powinno być żyzne i bogate w składniki pokarmowe o kwaśnym odczynie. Dobrze, by gleba była lekko wilgotna, jednak należy uważać, by nie była też zbyt morka. Suche podłoże powoduje natomiast utratę liści i kwiatów kurkumy.
Chcąc posadzić kurkumę, jej kłącza należy umieścić w gruncie w okolicach kwietnia lub maja - kurkumę uprawianą w doniczce można posadzić już w marcu. Głębokość sadzenia kurkumy wynosi około 10 cm, natomiast odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić około 35-40 cm. Warto pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji uprawy – kurkuma powinna być regularnie podlewana (nawet codziennie), nawożona przynajmniej raz w miesiącu i odchwaszczana. Po przekwitnięciu należy ograniczyć jej podlewanie i zrezygnować na pewien czas z nawożenia.
Skład chemiczny kurkumy
Co ciekawe, kłącze kurkumy jest zbudowane w 60% ze skrobi (jednego z najpopularniejszych węglowodanów), natomiast pozostałą część stanowią: błonnik (20%), białko (7%) oraz tłuszcze (5%). Roślina ta zawiera także liczne olejki eteryczne oraz związki polifenolowe. 100 g sproszkowanej kurkumy zawiera 354 kcal, natomiast nie zawiera ani grama cholesterolu.
Kurkuma – właściwości
Dziś kurkuma cieszy się dużą popularnością nie tylko na Dalekim Wschodzie, ale także w kulturach zachodnich. Istnieje coraz więcej badań naukowych, które odkrywają nowe zastosowania kurkumy w medycynie niekonwencjonalnej. Do 2015 roku odnotowano 116 badań klinicznych, które wskazują na liczne dziedziny i potencjał kurkumy w zwalczaniu wielu chorób, w tym m.in. nowotworów, chorób przewodu pokarmowego oraz zaburzeń poznawczych.
O właściwościach leczniczych ziół przeczytasz w artykule Leczenie ziołami – na czym polega fitoterapia?.
Kurkuma – właściwości przeciwzapalne
Warto również dodać, że kurkuma jest nieoceniona nie tylko w profilaktyce wielu infekcji wirusowych, ale także podczas ich leczenia, ponieważ skutecznie chroni organizm przed namnażaniem się kolejnych wirusów w komórkach. Wyniki badań przeprowadzanych nad kurkumą są bardzo obiecujące w kontekście walki m.in. z alfawirusami, które powodują takie schorzenia jak końskie zapalenie opon mózgowych.
Kurkuma – właściwości wspierające pracę mózgu
Kurkuma – działanie żółciopędne
Warto przy tym zaznaczyć, że substancje zawarte w kurkumie, w tym głównie kurkumina, chronią komórki wątrobowe, w związku z czym preparaty z kurkumą są zalecane pacjentom zmagającym się z niewydolnością wątroby, objawiającą się problemami z wydzielaniem żółci, a także ze stanami zapalnymi miąższu wątroby oraz zapaleniem dróg żółciowych.
Kurkuma – działanie przeciwnowotworowe
Kurkuma – właściwości odchudzające
Działanie hepatoprotekcyjne kurkumy sprawia natomiast, że roślina ta usprawnia proces oczyszczania organizmu z toksyn, co również ma korzystny wpływ na odchudzanie. Ponadto, regularnie przyjmowana kurkuma reguluje poziom cukru we krwi, co jest ważne nie tylko w kontekście osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki cukrowej, ale także tych, które szukają naturalnego sposobu na zmniejszenie łaknienia.
Kurkuma – zastosowanie
Kurkuma wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, gdzie stosuje się ją m.in. do barwienia szminek lub płukanek do włosów. Olejek z kurkumy jest natomiast jednym z wyjątkowych składników perfum, w których dominują orientalne nuty. Działanie przeciwzapalne kurkumy sprawia natomiast, że roślina ta jest stosowana także w maseczkach do twarzy dla osób z cerą tłustą lub trądzikową.
Ile kurkumy dziennie można spożywać?
Jak pić kurkumę? Doskonałym sposobem jest przygotowanie naparu z kurkumy, który postawi nas na nogi w momencie podczas osłabienia organizmu. Wystarczy pokroić kurkumę na plasterki i zaparzyć ją z wodą, imbirem oraz cytryną. Kurkumę można zetrzeć także na tarce i wycisnąć z niej sok, który następnie warto dodawać do koktajli, jogurtów lub zaparzonej herbaty.
Kurkuma – przeciwwskazania
W ostatnim czasie coraz więcej osób zadaje sobie również pytanie: „czy kurkuma szkodzi na nerki?”. Otóż, pomimo że Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdza, że substancje zawarte w kurkuminie są względnie bezpieczne, to sama przyprawa przyjmowana w zbyt dużych ilościach może mieć niekorzystny wpływ na nerki. Potencjalnym ryzykiem w tym przypadku jest powstanie kamieni nerkowych, co ma związek z podniesionym stężeniem szczawianu w moczu. Należy jednak pamiętać, że trzymając się ustalonych norm spożycia kurkumy, przyprawa ta wykazuje pozytywne działanie u osób zmagających się z przewlekłą niewydolnością nerek. Kurkumina poprawia bowiem kondycję nerek, obniża poziom markerów zapalnych i zmniejsza uszkodzenia nerek.
Picie kurkumy – skutki uboczne
Kurkuma wchodzi również w interakcję z wieloma lekami, w tym m.in. rozrzedzającymi krew, antydepresantami, lekami stosowanymi podczas chemioterapii i chorób serca, antybiotykami oraz lekami przeciwhistaminowymi (o działaniu przeciwalergicznym). Spożywanie kurkumy równocześnie z tymi preparatami może w znacznym stopniu zmieniać ich działanie.
Kurkuma – gdzie kupić?
Kurkuma najczęściej stosowana jest jako przyprawa, którą znajdziemy w niemal każdym sklepie spożywczym, a także w sklepach ze zdrową żywnością. W aptekach dostępne są natomiast różnego rodzaju suplementy diety, których głównym składnikiem jest ekstrakt z kurkumy, standaryzowany z uwagi na konkretną zawartość kurkuminy. Są to preparaty jedno- lub wieloskładnikowe (z zawartością piperyny, kadzidłowca lub berberyny), które można przyjmować w formie tabletek lub kapsułek doustnych. By zwiększyć przyswajalność kurkuminy przez organizm, warto wybierać te produkty, które zawierają dodatkowe składniki, jak np. piperyna, która zwiększa przyswajanie substancji nawet do 2 000 razy.
Jeśli szukasz kurkumy najwyższej jakości i ze sprawdzonych źródeł, możesz ją wygodnie kupić bezpośrednio tutaj Kurkuma (Curcuma longa) - proszek | Herbavis.pl