Mówi się, że zły humor i depresja to odzwierciedlenie złego stanu zdrowia. Pokonaj je zatem końskim zdrowiem!
Ashwagandha (łac. Withania somnifera) to indyjska roślina stosowana od ponad 4000 lat w Ajurwedzie. To całkowicie niepozorny krzew, dorastający do maksymalnie 2 metrów. Jego jasnozielone liście są ozdobione jasnożółtymi kwiatami, a owocem są czerwone jagody, których cenny barwnik stosuje się na przykład do ozdabiania naczyń. Dla celów medycznych wykorzystywany jest głównie korzeń Ashwagandhy.
Ajurweda – indyjska matka medycyny
Medycyna ajurwedyjska jest uważana za najstarszą medycynę na świecie. Powstała około 5000 lat temu w Indiach, dlatego niektórzy nazywają ją „matką medycyny”. Jest szanowana nawet przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako holistyczna metoda uzdrawiana i ważny system leczniczy.
Medycyjna ajurwedyjska – zioła pełne wartościowych składników
Ashwagandha jest częścią medycyny ajurwedyjskiej prawie od samego początku. Jej nazwa w tłumaczeniu oznacza „końską siłę” (Ashwa = koń, Gandha = siła), co doskonale wyraża silne działania tej rośliny. Oprócz aminokwasów, witamin, minerałów itp. zawiera również witanolidy, czyli substancje podobne do sterydów. Witanolidy mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, stymulują procesy w mózgu oraz zwiększają odporność psychiczną i fizyczną organizmu. Dzięki obecności witanolidów Ashwagandha działa również jako afrodyzjak i środek do zwiększenia płodności, leczenia chorób zapalnych, przeziębień, astmy, a nawet redukowanie objawów choroby Alzheimera.
Zioła ajurwedyjskie i ich zastosowanie dla zdrowia psychicznego
Jeśli zatem cierpisz z powodu stresu, bezsenności, chroniczengo zmęczenie i często miewasz przeziębienia lub kiepskie samopoczucie, to możesz raz na zawsze pozbyć się tych dolegliwości dzięki medycyjnie ajurwdyjskiej i jej ziołom, w tym oczywiście dzięki Ashwagandzie! Roślina ta nie tylko wzmocni organizm, poprawi nastrój, ale również pomoże radzić sobie ze stresującymi sytuacjami dnia codziennego, a dla wielu będzie także ulgą od nieprzespanych nocy. Ze względu na zdolność do regeneracji układu nerwowego regularne stosowanie Ashvagandy zapewni spokojny i dobry sen. Stąd też jej ogólnie stosowana nazwa „Witania ospała".
Śpij jak suseł dzięki ziołom ajurwedyjskim!
Ashwagandha przyspiesza powrót do zdrowia po chorobie i działa przeciwutleniająco, zwiększa witalność, oczyszcza i uwalnia organizm z toksyn i wolnych rodników, zwiększa liczbę komórek krwi, obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. To oczywiście prowadzi do ogólnej poprawy sprawności fizycznej i psychicznej, a u osób starszych spowalnia oznaki starzenia się. Dlatego jest również nazywana „ziołem młodości” lub „żeń-szeniem indyjskim” i zajmuje ważne miejsce w medycyjnie ajurwedyjskiej.