AloeVital (aloe vera) - vlastnosti, použití, kontraindikace
- Strona główna
- Blog Herbavisu
- AloeVital (aloe vera) - vlastnosti, použití, kontraindikace
Warto zwrócić uwagę na specyficzną budowę liści aloesu, które składają się z trzech warstw:
- zewnętrznej (często nazywanej także skórką), która zawiera 15-20 komórek. Warstwa ta ma funkcje ochronne i syntetyzujące węglowodany oraz białka. We wnętrzu skórki powstają natomiast wiązki naczyniowe, które odpowiadają za transport wody (ksylem) i skrobi (łyko);
- środkowej – warstwa lateksowa w postaci gorzkiego, żółtawego soku zawierającego glikozydy i antrachinony;
- wewnętrznej – warstwa w formie przezroczystego żelu o 99% zawartości wody. Pozostały 1% składu stanowią glukomannany, aminokwasy, sterole, lipidy oraz witaminy.
Początkowo aloes nazywany był przez Greków i Hindusów „gorzką substancją” lub „gorzkim lekiem”, co wynikało ze specyficznego, gorzkiego smaku skórki aloesu. Warto jednak wiedzieć, że w momencie, gdy oddzielimy miąższ od zielonej skórki, okazuje się, że miąższ ma zupełnie neutralny posmak.
Aloes – odmiany
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy każdy aloes jest leczniczy i jak rozpoznać aloes leczniczy? Otóż, pomimo tego, że istnieje kilkaset gatunków aloesu, to tych o właściwościach leczniczych jest zaledwie kilkadziesiąt. W medycynie naturalnej stosuje się głównie sok z liści aloesu – świeży i zagęszczony lub w wersji wysuszonej. Najczęściej stosowane są następujące rodzaje aloesu:
- aloes zwyczajny (Aloe vera) – jego szarozielone liście, które wyglądem przypominają miecz, mają około 3-7 cm szerokości i zakończone są drobnymi kolcami. Aloes zwyczajny osiąga zazwyczaj maksymalnie 100 cm wysokości, natomiast żółte kwiaty aloesu zbierane są w długie grona;
- aloes drzewiasty (Aloes arborescens) – rośnie aż do 5 metrów wysokości, jednak w Polsce osiąga maksymalną wysokość na poziomie 1 metra. Charakteryzuje go rozgałęziona, lekko wklęsła łodyga u góry, która ku dołowi staje się coraz bardziej wypukła. Liście aloesu drzewiastego są zielone i mięsiste, pokryte woskowatym nalotem. Podobnie jak w przypadku aloesu zwyczajnego, miąższ aloesu drzewiastego posiada właściwości przeciwzapalne, w związku z czym jest on stosowany pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych i różnego rodzaju chorób;
- aloes uzbrojony (Aloe ferox), który osiąga wysokość do 3 metrów (czasami do 5 metrów). Posiada specyficzne, czerwonawe kolce na brzegach i płaskiej stronie liści, jak również czerwone kwiatostany. Aloes uzbrojony wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeczyszczające, nawilżające i łagodzące. Swoje zastosowanie znajduje głównie w stomatologii i dermatologii, a także w leczeniu zatok obocznych nosa oraz zaburzeń pracy układu pokarmowego.
Aloes – uprawa
Jak uprawiać aloe vera w warunkach domowych? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na stan rośliny, którą chcemy zakupić. Chociaż liście sukulentów nie są zazwyczaj podatne na choroby, to czasami zdarza się, że w miejscu, gdzie liść łączy się z łodygą, pojawią się wełnowce, czyli szkodniki, których pozbycie się nie jest proste. W związku z tym warto sprawdzić, czy nasz aloes nie został nimi zaatakowany.
Jak dbać o aloes? Ważnym krokiem jest znalezienie dla niego odpowiedniego stanowiska do wzrostu. Roślina ta lubi jasne, słoneczne miejsca, dlatego też latem warto wystawić ją na balkon lub nasłoneczniony taras. Co ważne, nie jest on odporny na chłód – aloes wytrzymuje temperaturę maksymalnie w granicach zera. Jeżeli znajdziemy odpowiednie miejsce dla naszej rośliny, wystarczy zadbać już o jej regularne podlewanie i nawożenie.
Jak często podlewać aloes? Ze względu na to, że jest to sukulent, podlewa się go raz na dwa tygodnie (lepiej, by jego ziemia była bardziej sucha niż zbyt mokra), a raz w miesiącu, w okresie wzrostu rośliny, należy go nawozić. Warto również pamiętać, że okres kwitnienia aloesu rozpoczyna się wraz z wydłużaniem się dni – wtedy podlewamy go częściej i rozpoczynamy nawożenie. Zimą aloes powinien być skąpo podlewany i nie należy go wówczas nawozić.
Aloe vera – skład
- witaminy z grupy A, B, C i E;
- minerały, takie jak wapń, cynk, chrom, magnez, miedź, selen i sód;
- aminokwasy egzo- i endogenne;
- enzymy, jak np. amylaza, katalaza, lipaza;
- glikoproteiny, sacharydy, saponiny, polipeptydy;
- antrachinony;
- hormony, w tym auksyny i gibereliny;
- biostymulatory (enzymy roślinne).
Aloes – właściwości
- wzmacnia układ odpornościowy i wspiera organizm w walce z infekcjami (aloes często określany jest jako naturalny antybiotyk);
- przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji skóry;
- spowalnia procesy starzenia się skóry, a także zwiększa ilość kolagenu i elastyny, przez co poprawia elastyczność skóry;
- posiada właściwości antyoksydacyjne;
- spowalnia lub hamuje stany zapalne za sprawą zawartości beta-sitosteroli;
- wspomaga łagodzenie bólów stawowych;
- reguluje poziom glukozy we krwi;
- wspiera proces odchudzania;
- reguluje ciśnienie krwi dzięki zawartemu w aloesie potasowi;
- wspiera leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, w tym m.in. zapalenia oskrzeli i krtani oraz kataru;
- zwalcza migreny.
Aloes a działanie na układ pokarmowy
Regularne spożywanie czystego soku z aloesu pomaga także w utrzymaniu równowagi jelitowej flory bakteryjnej, pozbyciu się robaków z organizmu, takich jak tasiemce, owsiki i glisty ludzkie, a za sprawą zawartego w nim błonnika pokarmowego wspomaga on trawienie i wpływa korzystnie na ośrodek sytości.
Aloes na oczyszczanie organizmu
Warto również dodać, że usprawnienie trawienia i oczyszczenie organizmu z toksyn sprzyja utracie masy ciała, w związku z czym aloes do picia na odchudzanie stanowi jeden z elementów wielu kuracji odchudzających. Zapewnia on nie tylko lepszą kondycję ciała, ale także sprawia, że mamy więcej energii i nie jesteśmy zmęczeni podczas bycia na diecie.
Aloes dla cukrzyków
Aloes a poprawa stanu skóry
Aloes rakotwórczy – czy to prawda?
Aloes – zastosowanie
Mówiąc o tym, co można zrobić z aloesu, warto również dodać, że jest on coraz częściej wykorzystywany jako składnik wielu kosmetyków, które wspomagają utrzymanie naszej skóry w dobrej kondycji. Dzięki nim jesteśmy w stanie dostarczyć naszym komórkom większą ilość tlenu, a także pozbyć się uporczywego świądu i przesuszenia skóry. Aloes zawarty w kosmetykach łagodzi również ugryzienia komarów, otarcia oraz poparzenia słoneczne.
Jak zrobić sok z aloesu?
By przygotować sok z aloesu, musimy odpowiednio wybrać liście, które nie mogą być młodsze niż 2 lata i nie starsze niż 5 lat. Aloes, z którego pozyskujemy liście, nie powinien być podlewany przez 2 tygodnie (w ten sposób w liściach będzie więcej soku). Po obcięciu liście przechowujemy przez 24 godziny w lodówce, po czym przechodzimy do robienia soku.
Obcinamy ostre boki łodygi, obieramy skórkę i łyżeczką wydrążamy delikatnie miąższ. Z miąższu należy natychmiast przygotować sok, ponieważ roślina ta szybko się utlenia - proces ten możemy spowolnić np. poprzez dodanie do niewielkiej ilości soku z cytryny. By przygotować sok z aloesu, możemy wykorzystać sokowirówkę, wyciskarkę wolnoobrotową lub mikser (po zmiksowaniu miąższu należy użyć sitka, by przetrzeć gęstą część soku). Sok przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce przez maksymalnie tydzień. Warto przygotowywać go w mniejszych porcjach, tak, by móc zdążyć z jego wypiciem.
Aloes – przeciwwskazania
- diuretykami;
- lekami przeciwcukrzycowymi;
- kortykosteroidami;
- digoksyną, warfaryną, sewofluranem;
- pobudzającymi środkami przeczyszczającymi;
- antykoagulantami.
Gdzie kupić aloes?
Produkty, których składnikiem jest aloes, można kupić w aptekach, sklepach drogeryjnych i sklepach ze zdrową żywnością – zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Warto wybierać te produkty, które posiadają certyfikat i zawierają co najmniej 97% aloesu. Kupując gotowy preparat z aloesem, powinniśmy zapoznać się ze wskazaniami producenta dotyczącymi jego stosowania.
Jeżeli natomiast zależy nam na zakupie aloesu w postaci rośliny doniczkowej, to możemy go znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych. Taką roślinę można uprawiać w warunkach domowych i cieszyć się jej walorami dekoracyjnymi, a także korzystać z cennych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Bez względu na to, na którą wersję aloesu się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że skutecznie zadba on o nasze zdrowie i urodę