Akupresura to kolejna z metod leczniczych szeroko i popularnie stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Wzmianki o niej znajdują się w wielu źródłach historycznych, ale dokładne określenie jej pochodzenia jest bardzo trudne. Metoda ta wykorzystuje system bardzo wrażliwych punktów - punktów akupresury, które reagują na nacisk i dotyk. Poprzez te punkty można wpływać na wszystkie procesy zachodzące w ciele, poszczególne narządy, ale także na psychikę człowieka. Za pomocą punktów AKU możemy uwolnić organizm od bólu nagłego i przewlekłego. Te same punkty stosuje się również przy stosowaniu akupunktury. Do stymulacji stosuje się nacisk palcami, nacisk tępym instrumentem lub wstrzykiwanie cienkich metalowych igieł do akupunktury.
Podstawą tej metody są dwie zasady działania, a mianowicie Yin i Yang. Cały świat zbudowany jest na tych dwóch zasadach, a wszelkie problemy, a także dolegliwości zdrowotne wynikają z zakłócenia tej kruchej równowagi. Ta zasada równowagi i energii jest częścią każdej komórki naszego ciała, a tym samym każdego organu. Nasze ciało jest również wyimaginowane podzielone na górną i dolną połowę. Górna część ciała to yang, a dolna część to yin. Łatwo sobie to wszystko wyobrazić, patrząc na reprezentację tych dwóch zasad i ich równowagę - „Monadę” - dobrze znany biało-czarny okrąg.
Etapy równowagi Ying i Yang
Wyróżniamy cztery etapy tej równowagi:
1) Absolutna równowaga Ying i Yang - człowiek jest całkowicie zdrowy, czuje się dobrze, jest spokojny, zadowolony, a ciało i dusza są w harmonii
2) Równowaga nie jest zachwiana, ale nie jest to w 100% - większość z nas żyje w tym właśnie stanie. Krótko mówiąc, są dobre i gorsze dni. Mogą wystąpić sporadyczne, drobne nudności, różne dolegliwości, ale traktujemy je jako normalny element życia i przypisujemy je zmęczeniu, drobnym bólom przeciążonego kręgosłupa. Zwykle postrzegamy je jako konsekwencję pracy.
3) Granica stopnia nierównowagi - przejawia się chorobą ze wszystkimi jej objawami. Zasady nie są w równowadze i jedna z nich znacząco dominuje.
4) Wygaśnięcie jednej z zasad - ta faza jest nieodwracalna i całkowicie wygasa podczas niej jedna z zasad. Może to być zarówno Ying, jak i Yang.
Akupresura może nam znacznie pomóc w zwlaczaniu tych właśnie wyżej wymienionych zaburzeń równowagi. Zależy to jednak od stopnia, w jakim znajduje się nasz organizm. Na tym opierać się będą również wyniki naszych działań naprawczych.
Punkty akupresury to bardzo wrażliwe obszary, które znajdują się na powierzchni skóry całego naszego ciała. Ich rozmiar zwykle mieści się w zakresie od jednego do pięciu milimetrów. Doświadczony terapeuta bezbłędnie dotknie tych punktów i potrafi odczuć lekkie zagłębienie w miejscu ich umieszczenia. Punkt akupresury może być również cieplejszy w dotyku.
Znaczenie i podział punktów według efektów
• Punkty z efektem ogólnym – punkty, które dominują nad innymi i wpływają na całe ciało
• Specjalne punkty mistrzowskie – punkty, które można wykorzystać samodzielnie, aby pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu
• Punkty alarmowe i zgodne - punkty diagnostyczne, które są bolesne i wrażliwe w przypadku wystąpienia problemu
• Punkty pierwszej pomocy – punkty do szybkiej pomocy i ulgi
• Punkty Luo - punkty do zrównoważenia energii pomiędzy poszczególnymi ścieżkami
Wszystkie te punkty są umieszczone na ścieżkach akupresury. Każdy z nas ma w swoim ciele 14 takich ścieżek, z których połowa to yang, a połowa to ying. Tutaj również widzimy dokładną równowagę.
Jeśli zdecydujesz się na profesjonalną pomoc terapeuty, z pewnością przeprowadzi on najpierw szczegółową diagnozę i na jej podstawie stworzy zestaw punktów, tak aby były one jak najskuteczniejsze, a jednocześnie było ich jak najmniej. Zdarza się, że wystarczy pobudzenie tylko jednego dobrze dobranego punktu.
Kiedy akupresura nie jest odpowiednia?
• Nawracający ból, którego pochodzenia nie znamy
• Podczas ciąży
• Przy naruszeniach skóry
• Gorączkowe stany
• Problemy z sercem i niewydolność serca
• Wyczerpanie
• Przy zapaleniu żył
• Po wypadkach
Akupresura to nieinwazyjna metoda, którą możesz zastosować również w domu na swoim ciele. Polecamy jednak, aby najpierw dokładnie zaznajomić się z tematem, wskazana jest również konsultacja z doświadczonym terapeutą.
O domowej akupunkturze porozmawiamy jednak innym razem. Narazie życzymy dużo zdrowia i żadnego bólu! Polecamy również artykuł o stawianiu baniek i ich właściwościach.