Adwent - czas spokoju, rozmarzenia i radosnego oczekiwania.
Adwent - czas spokoju, rozmarzenia i radosnego oczekiwania.
A więc znowu mamy Adwent. Piękny sezon, który zaczyna się na miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Nazwa Adwent pochodzi z łaciny i oznacza przyjście. Czekamy na narodziny małego Jezusa jako Zbawiciela wszystkich ludzi i świata. Adwent ma długą tradycję i jest obchodzony już od IV wieku.
Adwent obchodzimy cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Tę pierwszą niedzielę wyznacza się różnie, bo ostatnia Niedziela Adwentu wypada w niedzielę tuż przed 25 grudnia. Adwent zawsze kończy się dokładnie o północy 24 grudnia.
Pierwszą świecę zapaliliśmy w tym roku w niedzielę 28.11. Jest ona świecą nadziei i oczekiwania. Jest również nazywana świecą proroków ze względu na Izajasza, który przepowiedział narodziny Jezusa Chrystusa. Świeca z liturgicznego punktu widzenia powinna być fioletowa.
Druga świeca to świeca pokoju i jest zapalana w tzw. Niedzielę Brązową. Powinna prowadzić nas do kontemplacji, wyciszenia i zakończenia wszelkich sporów, kłótni i wrogości. Ta świeca również powinna być fioletowa.
Trzecia świeca jest zapalana w Srebrną Niedzielę i to w imieniu przyjaźni. Nazywana jest również świecą pasterską i przylega bezpośrednio do narodzin małego Jezusa. Ta świeca niesie ze sobą czystość, niewinność i miłość. Dlatego jako jedyna ma różowy kolor.
Czwarta świeca zapalana jest jako ostatnia, w złotą niedzielę. Jej kolor ponownie jest fioletowy i jest poświęcona wszystkim dobrym aniołom. Jej nazwa pochodzi od najszlachetniejszego uczucia - Świeca Miłości. Powinna również przypominać nam o wszystkim, co jest ważne w naszym życiu. Bezinteresownej miłości. Miłości, która jednoczy, stwarza pokój i łączy cały świat. Dlatego powinniśmy ją szanować, opiekować się nią i rozprzestrzeniać ją wokół nas.
To także głęboki sens całego Adwentu. Kontemplacja, radość i świadomość prawdziwych wartości.
Świece umieszczane są na wieńce adwentowe, których zwyczaj rozpoczął się w XIX wieku. Do tego czasu świece umieszczano głównie w oknie, aby cieszyć ich blaskiem wszystkich wokół i rozjaśnić świat ich przyjemnym, ciepłym światłem. Materiał używany do produkcji wieńców to głównie zielone gałązki, które swoim zielonym kolorem symbolizują nadzieję i świeżość. Z kolei słomiana podstawa zwinięta w krąg symbolizuje wieczność. Według dawnych zwyczajów, o których już dziś zapomniano, w środku wieńca można postawić kolejną, piątą świecę. Ma mieć biały kolor i ma zostać zapalona w Boże Narodzenie. Symbolizuje urodzenie małego Jezusa.
Awięc Adwent to po prostu piękny czas, którym powinniśmy, o ile to możliwe, cieszyć się w ciszy, spokoju iz tymi, których kochamy. To także czas dobrego jedzenia, aromatu grzanego wina, herbaty i przypraw. Aby Twój adwent stał się naprawdę piękny, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne świąteczne herbatki o klimatycznych nazwach: Świąteczna Bajka, Cicha Noc i Świąteczny Sen. Herbatki zdobione są pięknymi autorskimi rysunkami Kateřiny Stasíkovej.
Herbaty są starannie skomponowane z ziół, owoców i przypraw. Są czysto naturalne i nie dołożyliśmy do nich szczypty chemii. Zresztą nie potrzebowały nawet żadnego chemicznego aromatu, ponieważ cudownie pachną przyprawami. Aromat i smak tych herbatek stopniowo się rozwija i nasila. Dodatkowo sprawią, że poczujesz się przyjemnie, uspokoisz swój umysł i pięknie rozgrzejesz się w zimowe dni. Krótko mówiąc - pomogą ci wyluzować :-)
Zawierają między innymi płatki róż, trawę cytrynową, skórkę pomarańczy, goździki, cynamon, imbir, rooibos, hibiskus, dziką różę i jabłko.
Herbatki te mogą również stać się miłym prezentem Mikołajkowym lub Świątecznym. Spraw przyjemność swoim bliskim, przyjaciołom lub współpracownikom.
Życzymy pięknego i spokojnego Adwentu :-) Twój Herbavis